

Антислип настилките за вътрешни и външни помещения са тези с най-груби повърхности и следователно най-ниска хлъзгавост. Когато ходите върху нехлъзгаща се антислип плочка, която е мокра и започнете да се подхлъзвате, грапавостта действа като спирачка за приплъзване.
Те са най-добрият вариант за настилка за екстериора на дома, особено около басейн, но те също така осигуряват безопасност в кухнята, банята и самия душ.
Колекция Encaustic - Apavisa
Как се класифицират антислип настилките?
Неплъзгащите се керамични подове се регулират съгласно три стандарта: немските стандарти DIN 51130 и DIN 51097 и испанският стандарт UNE-ENU 12600:2003.
Нека да видим от какво се състои всеки от тях и как можете да изберете антислип плочки, като вземете предвид тяхното градиране.
Немски стандарт DIN 51130
Този стандарт се основава на следния тест - върху тротоар се нанася моторно масло и човек със стандартни обувки върви по повърхността. Роля играе и наклонът на повърхността.
В зависимост от способността на пода да предпазва човека от подхлъзване, той се класифицира в една от следните категории:
- R9, за наклон от 6º до 9º.
- R10, от 10º до 19º.
- R11, от 19º до 27º.
- R12, от 27º до 35º.
- R13, за наклон над 35º.
Немски стандарт DIN 51097
Този стандарт прави същия тест като предишния, но с някои промени. Вместо с масло настилката се намокря с вода и човекът е бос.
Отново, в зависимост от противоплъзгащата способност на пода, той се разделя на:
- Клас А: наклони до 12º.
- Клас B: наклони до 18º.
- Клас C: наклони до 24º.
Този тест обикновено се провежда, за да се оцени неплъзгащият капацитет за плувни басейни и зони за отдих.
Испанският стандарт UNE-ENU 12600:2003
В Техническия строителен кодекс стандартът UNE-ENU 12600:2003 определя стандарта за хлъзгавост в C0, C1, C2 и C3. Той измерва съпротивлението на приплъзване и го разделя на:
- Клас 0: DR по-малко от 15.
- Клас 1: DR между 15 и 35.
- Клас 2: DR между 35 и 45.
- Клас 3: DR над 45.
Какво да вземете предвид при избора на антислип под?
Когато избирате между различните антислип гранитогресни настилки, които съществуват, е важно да вземете предвид мястото, където ще ги монтирате и антислип капацитета на модела. Тези два фактора взаимодействат един с друг и ще ви кажат кой е най-добрият вариант във всеки отделен случай.
Например, една баня се нуждае от плочки с определена противоплъзгаща способност, но не толкова, колкото околностите на плувния басейн. Искате ли да знаете кой е правилният под за всяка област?
Колекция Geodas - Apavisa
Въз основа на правилата, които видяхме, можем да кажем, че:
- Плочките за екстериора и тези около басейна трябва да бъдат сред най-високите: клас 3, R12-13 или клас C.
- При душ зоната, високата антислип способност също е важна за предотвратяване на падания. Говорим също за клас 2 или 3, R12-13 или клас B-C, но това правило позволява и изключения, спрямо предпочитанията на клиента.
- За подовата настилка в останалата част от кухнята или банята е достатъчна нехлъзгаща плочка от клас 1, R9-10 или клас B.
Нехлъзгаща настилка за душове и бани
Днес гранитогресните подове за баня и душ могат да бъдат намерени във всякакъв вид. Можете да получите гранитогрес с мраморна визия, който придава на стаята класически и изящен стил. Можете също така да му придадете рустикален щрих с антислип плочки с вид на дърво.
Неплъзгаща се външна настилка
За екстериора, както казахме, трябва да изберете антислип настилка с по-грапава повърхност. За тази зона не препоръчваме да правите изключения. Нещо, което никога не се проваля на открито, е изборът на порцеланови плочки с вид на камък или цимент.
Как да почистите неплъзгащата се керамика
Почистването на антислип настилката може да изглежда като предизвикателство. Колкото по-грубо е, толкова по-трудно ще бъде почистването му с конвенционални методи, като например забърсването с моп.
Можете да почистите пода в банята или кухнята с прахосмукачка и моп. При душа препоръчваме да използвате белина и гореща вода, както и търкане със средно твърда четка.
Неплъзгащата се настилка на открито е най-грубата. Следователно това, което работи най-добре за почистването му, е вода под високо налягане. Така ще се погрижите да премахнете мръсотията, насъбрала се в порите на гранитогреса.
Ако има петна, в някои случаи можете да използвате белина. Все пак препоръчваме винаги да преглеждате инструкциите на производителя на порцелановите плочки, за да не използвате прекалено абразивни продукти, които могат да ги повредят.